Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 28 lutego 2013

Surówka do obiadu :)

Infekcja odebrała mi siły do kucharzenia,dlatego dziś szybki wpis na równie szybką,ale jednocześnie smaczną surówkę do obiadu.Wersja standardowa nie ma w swoim składzie sałaty lodowej,ale chcąc dostarczyć trochę więcej witamin dorzuciłam kilka jej listków,które wzbogaciły smak surówki.


1 surowa marchewka - ścieram na grubej tarce
1 jabłko - obieram i również ścieram
1 cebulka - kroję w kostkę
kilka listków sałaty lodowej - opcjonalnie
majonez lub jogurt nat.+majonez 1:1
pieprz,ewentualnie sól do smaku

Wszystkie składniki łączę razem,jeśli dodaję sałatę,to rwę lub kroję(ten gatunek nadaje się do krojenia)  dość drobno.Mieszam z majonezem(lub majonez mieszam pół na pół z jogurtem nat.),doprawiam lekko pieprzem.Ja bardzo mało używam soli więc do tej surówki nie dodaję jej wcale.Smacznego!!!

czwartek, 21 lutego 2013

Makaron z brokułem :)

Nareszcie przekonałam się do brokułów i bardzo mnie to cieszy.Kiedyś były dla mnie tylko "drzewkiem"bez smaku,ale odkąd zaczęłam robić z nich sałatki i dania na ciepło bardzo często po nie sięgam.Dziś zrobiłam sałatkę,którą mimo dodatku majonezu,mój M.zjada na ciepło :) Jest smaczna i kojarzy mi się z wiosna,na którą czekam z utęsknieniem:)


makaron kokardki 
2 małe brokuły
kilka pomidorków koktajlowych - kroję na połówki
puszka kukurydzy
3 - 4 jajka ugotowane na twardo -kroję w grubą kostkę
majonez
sól i pieprz

Makaron gotuję w osolonej wodzie,odcedzam,studzę. To samo robię z brokułami tym razem gotując je do miękkości,tak,żeby rozpadły się podczas mieszania z makaronem.Wystudzone dodaję do makaronu.Dorzucam resztę składników,mieszam z majonezem,doprawiam pieprzem i jeśli potrzeba solą.Smacznego!!!

wtorek, 19 lutego 2013

Zespół zgrany - mango,śliwki i banany :)

Jak ja lubię przygotowywać koktajle:) A jeszcze bardziej je pić,a właściwie jeść łyżeczką,bo te,które do tej pory wymyśliłam są na tyle gęste,że trudno byłoby je wypić.Dzisiejsza dawka witamin i błonnika zawartego w śliwkach sprawiła,że będę częściej wracać do tego koktajlu.


2 banany
1 mango
5 suszonych śliwek
sok z niecałej połówki limonki
jogurt naturalny

Wszystkie owoce po podzieleniu na mniejsze kawałki blenduję. Dodaję jogurt w mniejszej części niż ilość owoców po blendowaniu.Całość zaprawiam sokiem z limonki w ilości takiej,żeby przełamać słodki smak koktajlu,mniej więcej był to sok wyciśnięty z niecałej połowy limonki.Mieszam i delektuję się smakiem:) Smacznego!!! 

niedziela, 17 lutego 2013

Tuńczyk w wersji HOT :)

Rzadko jadam kolację,zazwyczaj późno zjedzony obiad wystarcza. Jednak,gdy zobaczyłam poniższą propozycję (klik)nie mogłam oprzeć się pokusie.Szczęśliwym trafem wszystkie składniki miałam w domu więc po krótkim czasie aromatyczne danie z tuńczykiem czekało na konsumpcję :)


makaron spaghetti - porcja dla 2 osób
puszka tuńczyka - odsączam z zalewy
1 czerwona papryka
kilka pieczarek
kilka kaparów
koncentrat pomidorowy
2 ząbki czosnku
curry
ostra papryka
pieprz
olej do smażenia

Gotuję makaron al dente w osolonej wodzie.W międzyczasie na suchej patelni odparowuję oczyszczone i pokrojone w plastry pieczarki,dolewam odrobinę oleju,dodaję pokrojoną w kostkę paprykę i tuńczyka.Gdy papryka lekko zmięknie dodaję koncentrat i odrobinę wody,żeby powstał sos.Dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek,kapary,doprawiam do smaku. Odcedzam spaghetti,przekładam na talerz,a na wierzch daję tuńczyka.Dla złamania smaku podałam przekrojone na pół pomidorki koktajlowe.Smacznego!!!


piątek, 15 lutego 2013

Sałatka ognista :)

Po wczorajszym guacamole pozostając w meksykańskim klimacie dziś czas na sałatkę:) Przepis dostałam od Mamy i dziś miał swój debiut.Oto efekt...


3 pojedyncze filety z kurczaka - kroję w wąskie paski i smażę na patelni
1 puszka kukurydzy
3 - 4 plastry ananasa - kroję w kostkę
1 puszka groszku
po 1 papryce czerwonej i zielonej - kroję w kostkę
olej do smażenia kurczaka
      sos:
2 łyżki majonezu
2 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka ketchupu
2 ząbki czosnku - wyciskam przez praskę

    przyprawa meksykańska:  
po 1 łyżeczce pieprzu czarnego
                      chili
                      słodkiej papryki
                      cynamonu
                      oregano
                      kolendry
szczypta soli i kminku mielonego,pół łyżeczki cukru

Składniki sałatki daję do miski.Składniki przyprawy mieszam razem(z podanej porcji wyjdzie więcej niż potrzeba do sałatki,można przechować na później,ale trudno byłoby mi sprecyzować mikroskopiją ilość składników).Składniki sosu mieszam razem i doprawiam przyprawą,odstawiam do przegryzienia.Następnie mieszam całość i jeszcze na chwilę daję do lodówki,żeby sałatka przeszła smakami. Smacznego!!!
                   
                     
                     




czwartek, 14 lutego 2013

Guacamole+grissini=paluszki chlebowe z sosem z awokado :)

Chodziła za mną jakaś przekąska,sama nie wiedziałam na co właściwie miałabym ochotę-coś słodkiego? Nie! Konkretnego i zapychającego też nie!No więc musi to być coś lekiego i oryginalnego,a najlepiej coś nowego w mojej kuchni.Przeszukałam szafki,znalazłam mąkę chlebową,w lodówce awokado czekało na swoje 5 minut...Nie pozostało więc nic innego,jak upieczenie grissini,które od jakiegoś czasu spędzało mi sen z powiek,a że paluszki te dobrze smakują w towarzystwie,pomyślałam o guacamole,mimo że oryginalnie podawane są z szynką. I tak łącząc smaki włoskie z meksykańskimi powstały mówiąc po polsku paluszki z sosem.Obie przekąski zbyt szybko znikły ze stołu i następnego dnia była powtórka-guacamole przeszło moje najśmielsze oczekiwania,nie spodziewałam się,że na bazie delikatnego i lekko mdłego w smaku awokado powstanie bardzo smaczny sos. Ciasto na paluszki rosło na blaszce podczas wyrabiania kolejnych paluszków,stąd ich nierówne kształty:)


Grissini :
35 dkg mąki
2 dkg świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
50 ml oliwy
2 niepełne łyżeczki soli
200 ml letniej wody

Wodę,drożdże i cukier mieszam razem i odstawiam na ok.15 minut. Następnie dodaję oliwę,sól i mąkę po 1 łyżce,mieszam drewnianą łyżką w misce.Postępuję w ten sposób,aż do uzyskania dość gęstego ciasta,wtedy dodaję pozostałą mąkę i wyrabiam gładkie ciasto. Odstawiam na ok.50 min.do wyrośnięcia.Następnie formuję bardzo cienkie paluszki,układam na blaszce na papierze do pieczenia i piekę ok.15 minut w nagrzanym do 200 stopni piekarniku.Sprawdzałam w międzyczasie,żeby się nie przypiekają za mocno.

Guacamole :
1 dojrzałe awokado
1 papryczka chili
2 ząbki czosnku
pół małej cebulki
1 pomidor - obieram ze skórki
sok z cytryny,sól,pieprz,świeża lub suszona kolendra

 Wszystkie składniki bleduję,chciałam uzyskać jednolitą konsystencję,ale gdy robiłam guacamole ponownie,awokado rozgniotłam widelcem,czosnek przecisnęłam przez praskę,a reszte składników bardzo drobno pokroiłam.Dodałam kolendrę, sporo soku z cytryny i pieprz,lekko dosoliłam do smaku. Smacznego!!!


środa, 13 lutego 2013

Zapraszam na muffinki :)

Muffinki,odkąd zaopatrzyłam się w odpowiednią foremkę do pieczenia,stały się moim ulubionym cukierniczym wyrobem. Z tego przepisu już korzystałam,muffinki bardzo wszystkim smakowały,dlatego warty jest powtarzania.A znalazłam go u Dzikowiec http://dzikowiec-od-kuchni.blogspot.co.uk/2012/07/niezwykle-puszyste-muffinki-szarlotkowe.html#links.To Ona namawiała mnie do założenia bloga,podpowiadała,proponowała,aż w końcu się zdecydowałam,blog powstał,a ja jestem Jej bardzo wdzięczna za pomoc i porady:) Do poniższego przepisu wprowadziłam małe modyfikacje dostosowując go do moich aktualnych zachcianek :)


22 dkg mąki pszennej
16 dkg cukru
2 całe jajka
1.5 - 2 łyżeczki proszku do pieczenia
150 ml wody mineralnej
100 ml oleju
szczypta soli
1 mango
gwiazdki z białej czekolady do posypania po wierzchu

Mąkę mieszam z proszkiem,cukrem i solą w jednej misce. Osobno łączę wszystkie mokre składniki i dodaję je do suchych.Mango kroję na małe kawałki.Papilotki napełniam masą do połowy,wrzucam mango i dokładam resztę ciasta na górę,a wierzch posypuję białą czekoladą i wkładam do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na ok.20-25 minut.Moje foremki są dość duże i z podanej porcji wyszło 8 muffinek. Smacznego!!!

 

wtorek, 12 lutego 2013

Tuńczyk w kokardkach :)

Jadłam takiego tuńczyka u Mamy,a ponieważ bardzo mi posmakował,przyrządzam go również w swoim domu.Plusem jest smak,niska cena i krótki czas wykonania.Danie w sam raz dla amatorów tuńczyka:)


Porcja dla 2 osób:

1 puszka tuńczyka w kawałkach
1 czerwona papryka
1 cebula
makaron - u mnie kokardki
natka pietruszki
sól,pieprz
tłuszcz do smażenia

Makaron gotuję w osolonej wodzie.W międzyczasie na patelni lekko podsmażam pokrojoną w kostkę cebulkę,dodaję paprykę również pokrojoną w kostkę i bardzo krótko smażę,a właściwie pozwalam papryce zmięknąć,lepiej smakuje,gdy jest lekko chrupiąca.Dodaję odsączonego z zalewy tuńczyka,makaron i przyprawy z natką pietruszki.Danie gotowe:) Smacznego!!!

poniedziałek, 11 lutego 2013

Kiwi zakręcone koktajlowo :)

Wymyśliłam,przyrządziłam,wypiłam częstując oczywiście Rodzinkę :) Polubiłam owocowe koktajle,w dzieciństwie często pijałam truskawkowe,a teraz próbuję urozmaicać ich smaki o nowe dodatki. Dziś na podwieczorek przygotowałam zdrowy i smaczny koktajl z kiwi.


2 owoce kiwi
1 banan
suszona żurawina - kilka owoców blenduję,kilkoma dekoruję
1 łyżka miodu

Wszystkie składniki blenduję,dodaję miód dla złamania kwaskowego smaku kiwi,mieszam i gotowe.Dekoruję wierzch żurawiną. Smacznego!!!


Ryba po grecku :)

 Przepis na rybę podpatrzyłam u Teściowej.Spodobał mi się dodatek porów,które dodają smaczku całości.W ten sposób przyrządzałam rybę kilkakrotnie,nawet dla większego grona znajomych i spotkała się ona z pozytywną opinią,dlatego chcę podzielić się przepisem.


ok. 50 dkg filetów rybnych - u mnie mrożony dorsz
mąka, jajko i bułka tarta do panierowania ryby
sól i pieprz do doprawienia ryby i warzyw
5 - 6 sporych porów
5 -6 średniej wielkości marchewek
1 pietruszka
kawałek selera
można dodać 1 - 2 cebulę(ja pomijam)
olej do smażenia ryby i warzyw
mały koncentrat pomidorowy

Filety lekko doprawiam solą i pieprzem,obtaczam w mące,następnie w rozbełtanym jajku i w bułce i odkładam na chwilę,żeby panierka się"przykleiła",dzięki temu mniej osypuje się podczas smażenia. Można również powtórzyć czynność mąka-jajko-bułka-jajko-ja jednak panieruję tylko jedną warstwę. Pory oczyszczam i kroję w półplasterki i smażę do miękkości.Resztę warzyw po oczyszczeniu ścieram na grubej tarce i również smażę,ale osobno,bez porów,które wymagają trochę dłuższego czasu smażenia.Następnie mieszam warzywa razem,doprawiam solą i pieprzem,dodaję koncentrat i krótko całość duszę,żeby przeszły smakami.W naczyniu żaroodpornym układam warstwę warzyw, następnie rybę i znów warzywa i danie gotowe.Jeśli ryba wystygła w międzyczasie,można całość podgrzać w piekarniu.Danie jest smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno. Smacznego!!!

środa, 6 lutego 2013

Placki ziemniaczane z twarogiem i orientalnym posmakiem :)

Bardzo dawno nie smażyłam placków ziemniaczanych, dzisiejsze wolne popołudnie wykorzystałam więc na ich przygotowanie. Chciałam dodać im troszkę innego smaku jednocześnie wykorzystując owoce i kapustę pekińską. No ale zmieszanie wszystkiego razem równałoby się pewnie z jedną, wielką, kulinarną porażką więc placki pozostawiłam bez zmian,a podałam do nich mieszankę owocowo-warzywną,coś w rodzaju salsy.


Placki robiłam z porcji "na oko",a poza tym,są na tyle popularne,że nie będę pisać dokładnych proporcji.Podaję tylko użyte składniki:
ziemniaki ok.50 - 60 dkg
2 jajka
mąka
sól i pieprz
twaróg ok.10 -12 dkg czyli średnio pół kostki
olej do smażenia

Warzywno - owocowy dodatek :

1 mała kapusta pekińska
po kawałku czerwonej i żółtej papryki
mango
odrobina papryczki chili - ilość zależy od tego,jak ostry smak chcemy uzyskać
kawałek świeżego imbiru - ilość j.w.
sos śliwkowy lub oliwa  i sok cytrynowy,jeśli nie mamy sosu

Ziemniaki ścieram na grubej tarce,dodaję resztę składników,doprawiam i smażę placuszki na rozgrzanym tłuszczu.Twaróg nie zmienia smaku placków,a sprawia,że są bardziej chrupiące.Ponieważ podawałam "surówkę"zrezygnowałam z cebuli do placków. Kapustę i resztę składników drobno kroję,imbir kroję (można zetrzeć na drobnej tarce),dodaję sos i gotowe.Sos został kupiony w chińskim markecie,jest delikatny i lekko słodki o śliwkowym smaku,bardzo dobrze komponował się z całością. Smacznego!!!

wtorek, 5 lutego 2013

Koktajl dla zdrowia :)

Próbuję wszelkich sposobów,aby przekonać moje dziecko,że owoce są jadalne,smaczne i w dodatku bardzo zdrowe:) Szukam pomysłów,jak uatrakcyjnić ich podanie,by dziecię chciało je zaakceptować i pozwoliło poszerzyć swoje menu o większą gamę owoców. Jedną z inspiracji znalazłam tu http://powiedzdietomnie.blogspot.co.uk/2013/02/koktajl-modosci.html
Dokonałam małych zmian i oto co otrzymałam...


1 banan
1 mango
1 łyżka miodu
jogurt naturalny

Owoce obrałam ze skórek,pokroiłam na mniejsze części i zmiksowałam. Dodałam jogurt otrzymując 500 ml koktajlu(ilość jogurtu zależy od tego,ile koktajlu zamierzamy uzyskać)i dosłodziłam łyżką miodu lekko przełamując delikatny smak owoców. Koktajl wyszedł dość gęsty,ale dzięki temu smak owoców był wyraźnie wyczuwalny,a o to mi właśnie chodziło. Smacznego!!!

poniedziałek, 4 lutego 2013

Surówka z kapusty pekińskiej :)

Pierwszy raz tą surówkę jadłam podczas urlopu nad morzem. Bardzo mi smakowała,dlatego wprowadziłam ją do domowego menu.Bardzo często do niej wracam,jeśli tylko uda mi się kupić ładną kapustę pekińska.Smakuje dobrze zarówno z rybą jak i z mięsem smażonym,pieczonym,grillowanym.


kapusta pekińska
1 puszka kukurydzy
1 puszka czerwonej fasolki 
1 czerwona papryka
natka pietruszki - świeża lub suszona
majonez lub oliwa
ewentualnie sól i pieprz do smaku - jeśli dodaję majonez nie doprawiam,jeśli oliwę dodaję odrobinę pieprzu

Kapustę oczyszczam z zewnętrznych liści,płuczę i siekam dość drobno,dodaję do niej paprykę pokrojoną w paski,oraz pozostałe składniki,majonez lub oliwę,ewentualnie doprawiam,mieszam całość i delektuję się smakiem:) Małą uwaga - pokrojona kapusta pozostawiona na dłużej może zrobić się gorzka więc proponuję przygotować porcję, którą bedziemy w stanie zjeść. Smacznego!!!

sobota, 2 lutego 2013

Sos tatarski :)

Przepis pochodzi z moich "zbiorów prywatnych" :) Pojawia się u mnie na stole głównie na Wielkanoc,ale w innych okolicznościach smakuje równie dobrze:)Tęskniąc za wiosna i w oczekiwaniu na Święta nabrałam na niego ochoty właśnie dziś i oto on...


4 - 5 jajek ugotowanych na twardo 
3 ogórki kiszone lub kilka małych korniszonów
1 cebulka
mały słoik marynowanych pieczarek
łyżka posiekanej natki pietruszki
1 - 2 łyżki Maggi
śmietana i majonez 1:1

Wszystkie składniki kroję w kostkę,dodaję Maggi,majonez i śmietanę(ilość zależy od tego jaką konsystencję sosu chcemy otrzymać,ja zazwyczaj daję po 3 łyżki) i mieszam całość. Smacznego!!!


piątek, 1 lutego 2013

Karkówka z piekarnika :)

To danie jest moim debiutem,jeśli chodzi o pieczenie wieprzowiny w piekarniku.Często piekę drób,ale na"cięższe"mięsa zawsze brakowało mi odwagi. Ale i na to przyszedł czas:)Wczoraj,przyznaję,że odbyło się to metodą prób i błędów udało mi się przygotować całkiem fajne jedzonko.


Na zdjęciu danie tuż po wyjęciu z piekarnika.
4 - 5 kotletów z  karkówki
1/2 czerwonej cebuli
25 dkg brązowych pieczarek
3 duże ząbki czosnku
kilka małych ziemniaczków
oliwa z oliwek
odrobina musztardy
sól,pieprz
majeranek,odrobina kminku
szczypta tymianku

Kotlety rozbijam(ponieważ były bardzo grube),kroję na mniejsze kawałki,wrzucam do miski.Dodaję do nich cebulę pokrojoną na półplasterki,umyte i pokorjone na kawałki pieczarki,czosnek w łupinkach,ziemniaki oraz przyprawy i oliwę.Całość przekładam do foliowego rękawa do pieczenia i wkładam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na ok.1 godzinę. Przyznaję,że zapomniałam dodać ziemniaki,dlatego dorzuciłam je po 30 minutach.Musiałam całość przełożyć do nowego rękawa,bo niestety nie można otworzyć woreczka.No cóż,takie rzeczy się zdarzają,prawda? Ale danie uratowane,ziemniaki miękkie,całość smaczna,a ja dumna,że się udało :))) Smacznego!!!