Łączna liczba wyświetleń

piątek, 31 maja 2013

Flapjack :)

To najszybsze ciasto jakie do tej pory miałam okazję zrobić:) A w dodatku ze zdrowych składników,jedyne,które pozwalam jeść mojej Latorośli dowoli:) Flapjack'a jadłam u koleżanki i od razu poprosiłam o przepis-dzięki Kochana-bo bardzo nam wszystkim przypadło do gustu.


30-40 dka płatków owsianych
20 dkg masła
1 łyżka miodu
1 szkl.cukru - można odrobinę mniej,jeśli dodaje się suszone owoce
1 szkl.mleka
opcjonalnie-rozgnieciony widelcem banan,rodzynki,żurawina,orzechy
polewa z wiórkami kokosowymi na wierzch-wg.uznania

Mleko,masło,cukier i miód rozpuszczam w garnku,dodaję płatki-masa nie może być za gęsta(dolać mleka) ani za rzadka(dosypać płatków).Całość gotuję do momentu,aż płatki zmiękną.Jeśli chcemy dodać owoce suszone/orzechy/banany to teraz jest na to pora(u mnie żurawina).W międzyczasie nagrzewam piekarnik do 150 stopni.Małą tortownicę wykładam papierem do pieczenia i przekładam do niej owsianą masę. Piekę 30-40 min.Upieczonego flapjack'a posmarowałam połową tabliczki rozpuszczonej gorzkiej czekolady.Smacznego!!!

wtorek, 28 maja 2013

11 pytań - nominacja :)

Kochani zostałam nominowana  przez Drobne Przyjemności do zabawy w 11 pytań.

„Nominacje otrzymujemy od innego bloggera. Przeważnie nagrody otrzymują blogi o małej ilości obserwujących (do 200), co pozwala na ich rozpowszechnianie. Jest to „nagroda” za nienaganne prowadzenie bloga. Odpowiadasz na 11 pytań otrzymywanych od osoby nominującej, następnie TY masz za zadanie nominować 11 osób i podać nowe pytania”. UWAGA: Nie nominujemy osoby, która Ciebie nominowała !!

Poniżej zamieszczam odpowiedzi na zadane mi pytania :


1. Szczęście to...
     to co w życiu najważniejsze czyli zdrowie i miłość

2. Ulubiony owoc?
     każdy soczysty :)

3. Jezioro czy morze?
    morze,morze,morze

4. Nigdy nie zjem...
    m.in. móżdżka,czerniny oraz robaczków maści wszelakiej :)

5. Kawa czy herbata?
      kawa

6. Książka, którą polecasz...
     ostatnio poza kulinarnymi nie mam czasu na inne

7. Nie lubię...
     chamstwa,interesownych "przyjaciół"

8. Uwielbiam...
     delektowanie się smakiem porannej kawy 

9. Twoje największe marzenie...
     jest bardzo osobiste

10. Osoba, którą podziwiasz...
        podziwiam niepełnosprawnych sportowców za odwagę i wewnętrzną sił

11. Smak dzieciństwa...
      zupa ziemniaczana ze szkolnej stołówki-pycha,smak kawy Taty :))) najlepsze na świecie pierogi mojej  Mamy oraz suszone jabłka podjadane w zimowe wieczory

Moje pytania:

1. A może w góry?
2.Najbardziej lubię przyrządzać do jedzenia...
3.Spaliłabym się ze wstydu...
4.Pięciogwiazdkowy hotel czy noc pod gwiazdami?
5.Największym wyzwaniem kulinarnym było dla mnie...
6.Chłody czy upały?
7.Na co wydałabyś ostatnie 100 zł?
8.Rozważna czy romantyczna?
9.Lubię,gdy...
10.Onieśmiela mnie...
11.Miłość to...

Nominowane przeze mnie blogi:


Pożywna zupa z kuleczkami z mielonego mięsa :)

Obdarowanie mnie ksiażką autorstwa s.Anastazji było strzałem w 10. Często piekę ciast wg.przepisów siostry,a wczoraj wypróbowałam przepis na zupę.Wyszło smacznie i sycąco.


0.5 kg mielonego - u mnie z indyka
1 łyżka ugotowanego ryżu
2-3 ząbki czosnku
1 jajko
2 średnie cebule
2 czerwone papryki
20 dkg pieczarek
4-5 średnich korniszonów-można dać więcej,jeśli są bardzo malutkie
ok. pół szkl.śmietany
sól,pieprz,ziele ang.,
2 l bulionu
1 łyżka mąki
tłuszcz do smażenia
koncentrat pomid.-opcjonalnie,ilość dowolna,ja dodałam żeby przełamać smak zupy-polecam

Do mięsa dodaję całe jajko,wyciśnięty czosnek,sól,pieprz,ugotowany wcześniej ryż i formuję kuleczki wielkości orzecha włoskiego i gotuję je w osolonej wodzie. Oczyszczone pieczarki kroję na plasterki lub półplasterki i smażę na tłuszczu.Pokrojone w kostkę cebule smażę na tłuszczu na złoto,zalewam bulionem,wrzucam pokrojone w wąskie paseczki korniszony i gotuję do 10 min.Następnie dodaję podsmażone pieczarki,pokrojone w kostkę papryki,doprawiam zupę solą i pieprzem i gotuję ok.20 min.Jeśli nie ugotowaliśmy mięsa osobno,można je wrzucić surowe razem z papryką i gotować całość jakieś 30 min.żeby mięso nie było surowe.Następnie dodaję koncentrat,śmietanę i mąkę rozprowadzoną odrobiną zimnej wody,doprawiam do smaku.Smacznego!!!

poniedziałek, 27 maja 2013

Smoothie "na malinach" :)

Pyszny,orzeźwiający koktajl,który został pochłonięty szybciej,niż przygotowany:) W sam raz na lato,albo na jego przywołanie w taki deszczowy dzień,jak dziś.


15 dkg malin
1 mango
1 marakuja
1 łyżka miodu
kostki lodu i woda mineralna gazowana - opcjonalnie

Maliny blenduję z kostkami lodu (2 szt.)oraz łyżką miodu,w osobnym pojemniczku miksuję kawałki mango i mieszam z marakują.Pulpy owocowe przekładam warstwowo do szklanki zaczynając od malin,następnie mango z marakują.Na wierzch można wlać delikatnie wodę gazowaną,żeby koktajl nabrał bardziej płynnej konsystencji-ja pominęłam. Smacznego!!!

piątek, 24 maja 2013

Fricassee z kurczakiem :)

Jak wskazuje nazwa dania dziś będzie coś z kuchni francuskiej. Zakupiona niedawno książka "French food and cooking" daje wiele możliwości do spróbowania smaków Francji.Dania są dość proste do wykonania,z ogólnie dostępnych składników dlatego zdecydowałam się na jej zakup.Fricassee przyrządzałam po raz pierwszy-mięso,duszone tak,by pozostało białe, podaje się z białym sosem,w którym się dusiło.



1.2-1.3 kg kurczaka pokrojonego na kawałki - ja dałam udka przekrojone na pół ok.1kg
5.5 dkg masła
2 łyżki oleju
3 łyżki mąki pszennej
250 ml wytrawnego białego wina - ja dałam ok.180 ml
750 ml bulionu z kurczaka
ok.1/4 łyżeczki białego pieprzu
22 dkg pieczarek najlepiej takich najmniejszych,które dodajemy w całości - ja użyłam normalnych krojąc je na 4 części
1 łyżka soku z cytryny
16- 24 małych cebulek obranych,niekrojonych - ja dałam 8 małych szalotek
125 ml wody
1 łyżeczka cukru
90 ml śmietany kremówki
natka pietruszki pokrojona do dekoracji - pominęłam
bouquet garni -gałązki tymianku,listki laurowe i natka pietruszki związane,by można je było łatwo usunąć z potrawy - ja dodałam trochę suszonego tymianku,świeżą natkę i 3 listki laurowe,wyjęłam tylko listki laur.

Na dużej głębokiej patelni rozgrzałam masło i wrzuciłam na nie kurczaka,gotowałam 10 min.do lekkiego zezłocenia.Można mięso smażyć partiami,gotową zdejmując z patelni.Całość obsypałam mąką,tak,żeby kurczak był nią dokładnie pokryty i na wolnym ogniu dusiłam jeszcze 4 min. pod przykryciem.Następnie dodałam wino i bulion i dokładnie wymieszałam.Gdy zaczęło się gotować dodałam bouquet garni przerobione na swój sposób,biały pieprz i odrobinę soli.Dusiłam pod przykryciem 25-30 min. aż sok z kurczaka wypływał czysty.Na osobnej patelni na oleju smażyłam na wolnym ogniu ćwiartki pieczarek skropione sokiem z cytryny - ok 4 min.Po tym czasie zdejmuję pieczarki na talerz ,a na patelnię wczucam w całości szalotki,dodaję cukier i wodę i duszę na wolnym ogniu ok.10 min.Gdy kurczak jest gotowy trzeba usunąć bouquet garni,a kurczaka wyjąć na talerz,natomiast do sosu dodać ten od cebulki,wymieszać i dusić bez przykrycia,aż zmniejszy objętość o połowę.Następnie dodaję śmietanę,mieszam dokładnie i dorzucam kurczaka,pieczarki,cebulkę,podgrzewam razem,jeśli ostygło i danie gotowe.Podałam z ziemniakami.Danie wydaję się na bardzo pracochłonne i przyznaję,że trochę czasu mi ono zajęło,ale smakowało rewelacyjnie więc było warto.Smacznego!!!

sobota, 18 maja 2013

Ciasto ze skórką pomarańczową i musem z owoców :)

Dzisiejszy post jest dla mojego kochanego Bratanka,który ma urodziny,a ja wraz z rodzinką za pośrednictwem bloga życzymy Mu wszystkiego najlepszego,szczęścia,radości,wspaniałych przyjaźni oraz samych obronionych strzałów na bramce:)))


45 dkg owoców - ja dałam truskawki i borówkę ameryk.w proporcji pół na pół
2 łyżki cukru
1 łyżka soku z cytryny

Umyte i oczyszczone owoce miksuję z cukrem i sokiem z cytryny.Gotowy schładzam w lodówce.

17,5 dkg cukru kryształu + 1-2 łyżki do posypania foremki
17,5 dkg mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
szczypta soli
17,5 dkg masła w temp.pokojowej
3 całe jajka w temp.pokojowej
skórka otarta z jednej pomarańczy
1 łyżka soku z pomarańczy

Masło ucieram,dodaję cukier,a gdy jest dokładnie utarte dodaję po jednym jajku,miksuję po każdym dodaniu składnika.W międzyczasie rozgrzewam piekarnik do 180 stopni. Mąkę mieszam z proszkiem i solą.Do utartego masła dodaję skórkę i sok z pomarańczy,miksuję,a następnie mąkę z dodatkami i wtedy całość mieszam drewnianą łyżka.Natłuszczoną formę(keksówkę lub inną podobnej wielkości,moja serduszkowa jest mniej więcej 20/18 cm)natłuszczam i obsypuję cukrem,nadmiar odsypuję.Masę przekładam do foremki,wkładam do nagrzanego piekarnika na 35-40 min.,wierzch powinien mieć ładny złoty kolor.Po tym czasie wyjmuję ciasto i studzę w foremce ok.10 min. a następnie wyjmuję z formy i studzę 30 min.Podaję z sosem owocowym. Smacznego!!!
przepis z "French food and cooking"

niedziela, 12 maja 2013

Curry paprykowo-ziemniaczane :)

Szybka i prosta do przygotowania potrawa z kuchni indyjskiej. Wyjątkowo łagodne w smaku curry pozwala cieszyć się smakiem poszczególnych składników. Wg. "Easy one-pot"serwowana jest z ryżem basmati,ja podałam z makaronem ryżowym,z prostej przyczyny-braku ryżu :)


12 dkg nerkowców niesolonych
6 cebulek szalotek
1 czerwona papryka - kroję w cienkie paski
8 małych ziemniaczków
4 duże suszone chili - ja dałam 2 świeże o średnim stopniu ostrości,ale można dodać więcej,bo danie wyszło bardzo łagodne
2 spore pomidory
400 ml mleczka kokosowego
2 łyżki oleju
1 łyżeczka gorczycy - ja dałam nasiona cebuli(popularne w kuchni indyjskiej)
1 łyżka startego na tarce korzenia imbiru
6 listków curry lub kilka laurowych
1 łyżeczka kurkumy
2 ząbki czosnku

Na patelni rozgrzewam olej i dodaję orzeszki oraz przekrojone na pół szalotki i podsmażam na małym ogniu aż orzeszki lekko się zabrązowią,ok.5 min. mieszając. Następnie dodaję nasionka cebuli i listki curry(raczej nie proponuję ich jeść,bo są twardawe,ale potrawie nadają smak więc z nich nie rezygnujmy),a gdy nasionka zaczną "strzelać"dorzucam posiekany czosnek,starty imbir,kurkumę pokrojone świeże chili i paprykę-podduszam ok.2-3 min.mieszając.Pomidory sparzam i obieram ze skórki(wg.uznania,ja nie lubię,gdy skórka sama oddziela się podczas gotowania dlatego zazwyczaj ją usuwam),kroję na ćwiartki i razem z mleczkiem kokosowym dodaję do składników na patelni. Przykrywam i duszę,aż ziemniaki będą miękkie. Podałam z makaronem ryżowym. Wersja bardzo delikatna. Smacznego!!!



piątek, 3 maja 2013

Czerwona kapusta do obiadu lub wędlin :)

Jeden ze "173 specjałów siostry Anastazji", a mianowicie surówka z czerwonej kapusty. Przynać muszę,że smak czerwonej kapusty był mi nieznany. A szkoda,bo smakuje całkiem nieźle i myśle,że częściej będzie na moim stole. Nie mogłam się zdecydować w jaki sposób ją przygotować,pomysł s.Anastazji najbardziej przypadł mi do gustu.


1 główka czerwonej kapusty - ja zużyłam pół główki
1 nieduża cebulka
1 puszka groszku - pół,jeśli dajemy mniej kapusty
majonez
sok z cytryny
sól

Kapustę drobno pokroiłam i ugotowałam w osolonej wodzie. Odcedziłam na durszlaku i od razu skropiłam obficie sokiem z cytryny,żeby przywrócić kapuście ładny kolor i podkreślić smak.Pozostawiłam ją do ostudzenia, a następnie przełożyłam kapustę do miski,dodałam odsączony groszek,pokrojoną w kostkę cebulę i całość wymieszałam z majonezem.Można dodać sól i sok z cytryny do smaku. Smacznego!!!

czwartek, 2 maja 2013

Ketchup - najlepszy,bo domowy :)

Skoro można mieć domowy majonez,to czemu nie spróbować z ketchupem? Smak dostosowałam do własnych upodobań i podwoiłam porcję.


2 kartoniki krojonych pomidorków (1 karton 390 g)
2 jabłka
1 czerwona cebula
1.5-2 papryczki chili
1 mały ząbek czosnku - opcjonalnie
2 goździki
Pomidory przelewam do garnka,dodaję starte na grubej tarce,obrane jabłka,pokrojoną cebulę i papryczki oraz czosnek wyciśnięty przez praskę,goździki. Całość gotuję ok.20 min,wyjmuję goździk, a resztę blenduję i przecieram przez sitko,żeby ketchup miał gładką konsystencję.

 Następnie dodaję:

4 łyżki cukru
3 łyżki białego wina lub octu jabłkowego
sól i zmielony cynamon do smaku
Całość gotuję na wolnym ogniu,bez przykrycia,żeby płyny odparowały,a ketchup nabierał kremowej konsystencji. Smacznego!!!