Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 15 maja 2014

Koktajl z selera naciowego z ananasem i imbirem :)

Mój pierwszy koktajl z wykorzystaniem selera naciowego,którego smak jest mi znany głównie jako dodatek do dań na ciepło,jednak w postaci na surowo wciąż próbuję się do niego przekonać.Bardzo zachęca mnie ten artykuł,gdzie można poczytać o jego dobroczynnych właściwościach. Mam nadzieję,że dzisiejszy koktajl nie będzie moim pierwszym i ostatnim:)


2 łodyżki selera naciowego
3 plastry ananasa z puszki + sok
1 cm świeżego korzenia imbiru
sok z cytryny do smaku

Selera i ananasa kroję w kostkę,dorzucam imbir i blenduję.Mieszam z sokiem pozostałym po odsączeniu ananasa-ilość wg.uznania,dodaję sok z cytryny dla przełamania smaku selera.Schładzam.Smacznego!!!

wtorek, 13 maja 2014

Warzywne burgery :)

Przetestowane przez mojego grymaszącego małolata i zatwierdzone jako "jadalne",stąd śmiem twierdzić,że są idealne dla dzieci.Polecam z ketchupem lub w wersji raczej dla dorosłych z marynowanymi w occie gruszkami.


1 cebula - kroję w kostkę
1 łodyżka selera naciowego - kroję bardzo drobno
2 nieduże marchewki - ścieram na grubej tarce
30 dkg cukinii - ścieram na grubej tarce
1-2 ząbki czosnku - przeciskam przez praskę
40 dkg dowolnie wybranej fasolki z puszki,mogą być 2 rodzaje-u mnie masłowa - odsączam,rozgniatam widelcem 
5 dkg bułki tartej
ulubione przyprawy ziołowe-ja dodałam po odrobinie majeranku,słodkiej papryki,bazylii
pieprz,ew.sól
tłuszcz do smażenia

W rondlu rozgrzewam tłuszcz i wrzucam marchewkę,selera i odciśniętą z nadmiaru soku cukinię i smażę,aż warzywa lekko zmiękną,dodaję czosnek i smażę 1 min.Rondel zdejmuję z ognia i studzę.Do chłodnej masy warzywnej dodaję rozdrobnione widelcem fasolki,bułkę tartą,przyprawy.Mieszam,przykrywam całość i schładzam 20-30 min.(opcjonalnie).Na patelni rozgrzewam olej,z masy warzywnej formuję niewielkie burgery i smażę na złoto z obu stron na niedużym ogniu.Smacznego!!!







niedziela, 11 maja 2014

Ciasto z bananami i czekoladową nutką :)

Wilgotne,lekkie mimo dodatku bananów,doskonałe do mleka :)Czekoladową nutkę stanowią groszki czekoladowe,które z powodzeniem można zastąpić posiekaną czekoladą.Przepis pochodzi z książeczki "Baking".


11,5 dkg masła
2 dojrzałe banany
8,5 dkg cukru demerara
2 jajka
20 dkg mąki samorosnącej
1,5-2,5 dkg kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki mleka
10 dkg groszków czekoladowych lub posiekanej czekolady w tej samej ilości

Masło,banany,cukier i jajka miksuję.Mąkę mieszam z proszkiem i kakao i dodaję do masy,miksuję na najmniejszych obrotach,dolewam mleko.Następnie mieszając drewnianą łyżką dosypuję groszki czekoladowe.Piekarnik nagrzewam do 180 stopni.Masę wylewam do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i piekę ok.50 min.do suchego patyczka.Smacznego!!!






czwartek, 8 maja 2014

Dorsz ze szpinakiem pod chrupiącą kołderką :)

Dorsz cieszył się ogromnym powodzeniem.Nawet małolat zjadł ze smakiem,bez zbędnych pytań i analizowania "co to jest to zielone",w tym przypadku był to szpinak:)


   na chrupiącą kruszonkę potrzeba:

3 dkg masła
2 pory
17 dkg świeżej bułki lub białego chleba - użyłam 2 zwykłych bułek
sporo świeżej natki pietruszki
6 dkg parmezanu - zastąpiłam chedarem
6 dkg płatków owsianych
pieprz

  farsz rybny:

po 5 dkg masła i maki
450 ml mleka
sok z połówki cytryny
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
7 dkg startego na tarce sera chedar
10 dkg świeżego szpinaku
50-60 dkg dorsza - u mnie mrożone filety,rozmrażam(nie do końca)przed przygotowywaniem dania

Na patelni na maśle smażę 10 min,pokrojone w półplasterki pory.W osobnym naczyniu  lekko rozdrabniam blenderem natę,pokruszone bułki i ser-mają być widoczne kawałki,nie rozdrabniamy na jednolitą,gładką masę.Dodaję pora i powtarzam czynność pamietając,żeby nie powstała papka,a kruszonka,dosypuję płatki i mieszam łyżką.W rondlu rozpuszczam masło do farszu,dosypuję mąkę i przesmażam mieszając 2 min.dolewam stopniowo mleko cały czas mieszając.Gdy pwostanie jednolity sos dolewam sok z cytryny-nie martwmy się,jeśli konsystencja będzie sprawiała wrażenie zważonej,wszystko się ładnie połączy przy dalszym podgrzewaniu.Dodaję starty ser,gałkę muszkat.i pieprz.Następnie pokrojone niezbyt drobno listki szpinaku i przez chwilę podgrzewam,aż szpinak zmięknie.Dodaję rybę pokrojoną w kostkę,mieszam.Rybny farsz przekładam do naczynia żaroodpornego,posypuje kruszonką i zapiekam ok.30 min.we wcześniej nagrzanym do 180 stopni piekarniku.Smacznego!!!

wtorek, 6 maja 2014

Jednogarnkowe danie z grillowaną kiełbasą :)

Pożywne danie jednogarnkowe,które idealnie nadaje się na szybki obiad.Porcja jest dość spora więc następnego dnia nie trzeba się zastanawiać,co ugotować.Danie smakuje równie dobrze na drugi dzień.Mimo że potrawa jest prosta,to pomysł (z moimi zmianami)zaczerpnęłam z książeczki"Food for friends"-czasem,gdy trzeba coś ugotować na szybko czuję zupełną pustkę w głowie,dlatego książeczka znalazła zastosowanie od razu po zakupie:)


40 dkg cienkiej kiełbasy odpowiedniej do grillowania
4 papryki - u mnie 2 żółte,czerwona i zielona
3 spore marchewki
40 dkg krojonych pomidorów w puszce
20 dkg kukurydzy z puszki
40 dkg ugotowanej fasoli masłowej lub odpowiednia ilość z puszki
350-400 ml bulionu drobiowego
masło do podduszenia warzyw
2 łyżki domowej przyprawy klik
słodka papryka,pieprz

Kiełbasę kroję na pół na długość i piekę na grillu,aż ładnie się przypiecze,najlepiej z obu stron.Papryki oczyszczam i kroję w kostkę,fasolkę i kukurydzę odsączam,marchewkę oczyszczam i kroję w niezbyt grube półplastry.Marchew wrzucam do garnka,dodaję trochę masła i smażę kilka minut,dorzucam papryki,a po kilku minutach resztę składników.Całość zalewam bulionem,dosypuję domową przyprawę,paprykę w proszku,pieprz i duszę na małym ogniu pod przykryciem ok.25 min.Smacznego!!!

niedziela, 4 maja 2014

Tarta z orzechami pekan :)

Wyjęta z piekarnika,przechodzi przez szybką sesję fotograficzną i wędruje na talerzyk...Mmmm...pyszna,jeszcze ciepła,niezbyt słodka,bardzo orzechowa.Nie piszę,jem...


źródło przepisu "Life is sweet"

    ciasto:
20 dkg mąki
11,5 dkg masła
2 łyżki cukru kryształu
zimna woda-użyłam 3 łyżki wody
   warstwa orzechowa:
7 dkg masła
10 dkg cukru jasnego muscovado
14 dkg golden syropu (myślę,że można zastąpić miodem)
2 jajka
1 łyżeczka ekstraku waniliowego
11,5 dkg orzechów pekan

Mąkę razem z masłem zagniatam,aż powstanie coś w rodzaju kruszonki dodaję cukier i zimną wodę,żeby powstało spójne ciasto.Zawijam w folię i wkładam na 15 minut do lodówki.Piekarnik nagrzewam do 200 st.Po schłodzeniu wyjmuję ciasto i za pomocą wałka nadaję mu odpowiedni kształt i wykładam nim formę do tarty(23 cm),nakłuwam widelcem i schładzam 15 min..Na papier do pieczenia wysypuję suchą fasolę i obciążam nią ciasto,piekę 10 min.następnie zdejmuję obciążenie i piekę kolejne 5 min.Wyjmuję,a temp.piekarnika zmniejszam do 180 stopni.W garnku rozpuszczam masło,cukier i syrop(nie gotuję),zdejmuję z ognia i dolewam rozbełtane jajka,niezbyt drobno pokrojone orzechy,ektrakt waniliowy i mieszam.Całość wylewam na podpieczony spód i piekę 35-40 min.w 180 st.Smacznego!!!

czwartek, 1 maja 2014

Buraczki do obiadu :)

W takiej wersji najbardziej je lubię.Na ciepło,przełamane cukrem do smaku przypominają mi dzieciństwo,kiedy to poza ćwikłą,zieloną sałatą i marchewką z groszkiem takie właśnie buraczki bez marudzenia zjadałam jako dodatek do mięsa.Okazało się,że moje dziecko i mąż też je bardzo lubią.


podaję same użyte składniki bez dokładnych proporcji,nigdy w tym przypadku nieczego nie ważę i nie odmierzam :)

buraczki-zazwyczaj 8-9 średniej wielkości
cukier do smaku
masło do smażenia
odrobina wody
można minimalnie doprawić pieprzem

Buraczki nieobrane gotuję,aż będą prawie miękkie.Obieram i ścieram na średniej tarce na wiórki(pomiędzy grubymi oczkami,a tymi na ćwikłę),dodaję masło,jakieś 1,5 łyżki,cukier do smaku i na bardzo małym ogniu podsmażam.Jeśli jest mało soku z buraków dolewam trochę wody,żeby się nie przypaliły.Ja nie dodaję pieprzu,ale można nim lekko doprawić do smaku.Podaję gorące jako dodatek do mięsnych dań,kopytek z mięsnym sosem itp.Smacznego!!!